Hakkımızda

Konyalı Ahmet Usta Hakkımızda /

Konyalı Ahmet Usta ailesinin marka yolculuğu 2007 yılında İzmir'in Gaziemir ilçesinde başlamıştır.

İzmir/Menderes'te 2 bin 500 metrekarelik kapalı alan üzerinde kurulu et işleme ve ayrıştırma tesislerimiz bulunmaktadır. Bugün yurt içinde ve yurt dışında 23 şubeye ulaşan Konyalı Ahmet Usta'nın başarı hikayesi sadece yemeklerin kalitesiyle, güvenirliğiyle, damak tadıyla, hizmet ve yönetim biçimi anlayışıyla sınırlı değildir.

Konyalı Ahmet Usta lokantalar zincirini ziyaret ettiğinizde farklı kuşakları, aynı zamanda sosyal grupları aynı masalarda görebilirsiniz. Türkiye'nin en büyük etli ekmek zincirine sahip şirketimizin merkezi İzmir'de bulunuyor.

K onyalı Ahmet Usta'nın Yurt dışında; Medine, Mekke ( Suudi Arabistan) Bahreyn, Saray Bosna'da şubeleri ve anlaşmaları bulunmaktadır. Yurt içinde ise; İzmir'in Alsancak, Behçelievler, Balçova, Bornova, Atakent (MAVİ BAHÇE AVM),Buca, Çeşme, Çiğli (KİPA ) Gaziemir, Otogar (POİNT AVM yanı) Menderes, Eski Foça,Seferihisar ilçelerinde, İstanbul /Ortaköy' de Muğla/ Bodrum'da , Aydın/ Kuşadası’nda,Karabük AVM’de,Manisa ili şubeleri bulunmaktadır.

Konyalı Ahmet Usta' nın Hizmet Anayasası

Şartlar ne olursa olsun Konyalı Ahmet Usta'nın hizmet anayasasında değiştirilmesi mümkün olmayan 3 temel ilke bulunmaktadır.
1-Mutlak hijyen ve sağlık
2-Hizmet kalitesi ve şeffaflık
3-Müşteri memnuniyeti ve devamlılık.

Değişmez bu üç ilkemize dayanarak oluşturulan idari yapımızın başında bir Genel Koordinatör ile bir Genel Müdür sorumluluk almaktadır. İnsan kaynakları, finansman, halkla ilişkiler, kalite kontrol, gıda mühendisliği, işyeri hekimliği, operasyon birimi, medya planlama, AR-GE, bayii yönetimi, veteriner hekimliği, personel eğitimi, birimleri oluşturulmuştur.

Önemli bir kısmı kendi besi çiftliğimiz olmak üzere, et tedarikçisi firmalarımızla hayvan sağlılığı ve beslenme, barınma, havalandırma koşulları yakından izlenmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı onaylı Et İşleme Tesislerimizde, etlerin ayrıştırılması ve bayilere aktarımı soğuk zincirlerle veteriner hekim gözetiminde yapılmaktadır. Bayilerimizin bütün gereksinimleri kalite kontrol birimimizin onayı ve merkezi sitem tarafından kodlanarak sağlanmaktadır. Ayrıca anlaşmalı olduğumuz gizli müşteri firmalarıyla bütün bayilerimizin hizmet kalitesine ilişkin raporlar almakta ve olumsuzluklara anında müdahale edilmektedir. Konyalı Ahmet Usta'yı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.

MİSYONUMUZ

Merkezi İzmir’de bulunan Konyalı Ahmet Usta Lokantalar Zincirinin yurt içi ve yurt dışı bayilik anlaşmaları yapıyoruz.
Bu amaçla AR-GE çalışmaları başta olmak üzere, gizli müşteri ile memnuniyet anketleri, kamuoyu araştırmaları düzenliyoruz.
Konyalı Ahmet Usta’nın mutfağında farklı alanlarında yetişecek personele kurslar düzenliyor, eğitim çalışmaları veriyor, Anadolu mutfağının farklı kademelerinde, lezzetlerinde, aşçılık tekniklerinde sorumluluk alacak ustaların yetişmesine öncülük ediyoruz.
Anadolu mutfağının uluslararası markalarla rekabetini artıracak çalışmalar yapıyor, yemek türlerine ilişkin veri bankası oluşturuyoruz.
Konyalı Ahmet Usta Lokantalar Zincirinin medya planlamasını, bütün tanıtımlarını, yazlı, görsel, reklam tasarımlarını hazırlıyoruz.
Sektördeki gelişmeleri ve pazardaki yeni talepleri yakından takip ediyor, ana firmamıza danışmanlık yapıyoruz, raporlar hazırlamak, yen pazarlar buluyoruz.

VİZYONUMUZ

Türk mutfağıyla, yaşam tarzıyla, yemek kültürüyle örtüşen değerlere dayalı restorant projeleri üretmek.
Franchising verme, mekân projelendirme, her türlü uygulama yetkilisi olduğumuz Konyalı Ahmet Usta Lokantalar zincirinin tasarımlarını yapmak, uygulamalarında, planlamalarında bulunmak.
Mekanlarda iç onarım, dış peyzaj ile marka konseptini belirlemek.
Konyalı Ahmet Usta Lokantalar Zincirinin ulusal ve uluslararası arenada marka bilinirliğini arttıracak fuar ve tanıtım etkinliklerinde doğrudan sorumluluk almak.
Mutfağa dayalı bütün projelerde sağlıklı, konforlu, nitelikli ve çevreye duyarlı yapılar üretmek.